ABD seçimlerinde TV reklamlarına 900 milyon dolar harcandı

Tarihin en pahalı seçiminde toplam harcamanın 6 milyar doları bulması bekleniyor.

06.11.2012 - 09:49 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sonucu merakla beklenen Amerikan başkanlığı seçimi, daha sonucu belli olmadan tarihe geçti. İki adayın seçim propagandasında harcadığı para 6 milyar doları buldu. Amerika Birleşik Devletleri, bugün “tarihinin en pahalı seçimini” gerçekleştirecek. 2012 Başkanlık seçiminin, pahalılık sıralamasında kendinden bir sonra gelen seçime bile 700 milyon doları aşkın fark attığı hesaplanıyor.

Center for Responsive Politics (Duyarlı Politika Merkezi) tarafından yeni açıklanan rakamlara göre kasım ayındaki Başkanlık, Temsilciler Meclisi ve Senato seçimleri için yapılacak toplam harcama 6 milyar doları bulacak. Başkanlık yarışı tek başına tahminen 2.6 milyar dolara mal olacak. Bu da oy başına yaklaşık 20 dolara karşılık geliyor. Seçimlere akan para, adayların kendi para toplamasından, “Süper PAC” adıyla anılan bağımsız bağış toplama gruplarına kadar birçok çeşitli kaynaktan geliyor. Süper PAC’ler, adayların kampanya ekiplerinin aksine, bağışçılardan limitsiz yardım kabul edebiliyor.

TV’lere 900 milyon

Adayların, sayıları bini aşkın Süper PAC’ler sayesinde 661 milyon dolar topladığı hesaplanıyor. Süper PAC’ler, adaylar Barack Obama ve Mitt Romney ile direkt olarak çalışamıyor olsalar da, televizyon reklamlarına milyonlarca dolar harcamak gibi katkıda bulunabiliyorlar. Romney’in adaylığının garantilenmesinden bu yana, Obama kampanyasının 363 bin reklamına karşılık, Romney kampanyası 127 bin reklam yayınlamış. Seçimler için yapılan uçuk harcamalara bir örnek olarak, bu yıl yalnızca televizyon reklamlarının faturasının yaklaşık 900 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

 

(kaynak: hürriyet ve ajanslar)