ABD başkan adayı da Migros’a talip

Migros'a talip olan 'Devler Konsorsiyumu'nun üyelerinden Bain Capital'in kurucusu ve ortaklarından

04.01.2008 - 17:34 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Migros’a talip olan ‘Devler Konsorsiyumu’nun üyelerinden Bain Capital’in kurucusu ve ortaklarından birinin ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmak için mücadele eden Mitt Romney olduğu ortaya çıktı. Mitt Romney, Bain Capital’i iki ortağıyla 1984 yılında 37 milyon dolar sermayeyle kurdu.

Koç Holding’in satışa çıkardığı Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri Migros’un dokuz talibi arasında ABD’de başkanlık yarışına katılan Cumhuriyetçi aday adayı Mitt Romney’in de bulunduğu ortaya çıktı. Romney, Migros’a teklif vermek üzere Kohlberg Kravis Roberts&Co (KKR), BC Partners ve Turkven ile konsorsiyum oluşturan ABD’li Bain Capital adlı özel girişim şirketinin hem kurucularından, hem de ortaklarından. Konsorsiyum Migros’u alırsa Türkiye’nin en büyük perakende zincirinin ortakları arasında ABD Başkanlığı için yarışan bir politikacı da yer almış olacak.

Migros’un diğer taliplerinden Hırvat Agrokor’un, özel yatırım şirketi CVC ile birlikte, İsveç’in en büyük perakende grubu ICA, Fransız Carrefour ve Turkcell’in ortağı Rus Alfa’nın da Migros için tek başına teklif vermesi bekleniyor. Ancak dünyanın en büyük özel girişim şirketlerinden üçünün yanlarına Türkiye’de yedi şirkette yatırımı bulunan Turkven’i alarak girmesi rekabetin yoğunlaşmasına ve Migros’un fiyatının yükselmesine neden olacak. Yatırım bankası JP Morgan tarafından yürütülen Migros satışında bilgi odası süreci cuma günü kapanacak. Bundan sonra, bu önemli satış için teklif verme süreci başlayacak ve satışın sonuçlanmasının da şubat ayını bulacağı tahmin ediliyor.


350 milyon doları var

Bain Capital 1984 yılında 37 milyon dolar sermayeyle danışmanlık şirketi Bain & Company’nin üç ortağı Mitt Romney, T. Coleman Andrews ve Eric Kriss tarafından kuruldu. Şirketin icra kurulu başkanlığını da yapan Romney sekiz yıl sonra politikaya atıldı ancak hisselerini satmadı.

Önce Massachusetts Valisi oldu, şimdi de ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olabilmek için mücadele ediyor. Mitt Romney politik yaşamında halkı, hep dünyanın en büyük şirketini (ABD) bakkal dükkânı bile yönetmemiş ve işleri ömür boyu politikacılık olanlara karşı çıkmaya çağırdı. Migros’un yeni talibi bu yönüyle Türk siyasi hayatında rakiplerini ‘bir kaz bile gütmemiş’ olmakla eleştiren bazı isimleri çağrıştırıyor. Romney’in malvarlığı 350 milyon dolar civarında.

Bain Capital bugüne kadar 38 milyar dolarlık 230 yatırım gerçekleştirdi. Bunlar arasında Toys ‘R’ Us, Burger King, Burlington Coat Factory, Brookstone, Domino’s Pizza, Dollarama, Sealy Corp., Sports Authority and Duane Reade gibi önemli satınalmalar var.


Nabisco ile rekor kırdı

Migros’u satın almak için konsorsiyum kuran özel girişim şirketlerinden Kohlberg Kravis Roberts&Co. bu alanda dünyanın en büyük üç şirketinden birisi. Merkezi New York’ta bulunan ve 1976 yılında Jerome Kohlberg ve kuzenleri Henry Kravis ve George R. Roberts tarafından kurulan KKR, değeri 195 milyar dolar olan 140’tan fazla işlem sonuçlandıran ve dünyanın en eski ve tecrübeli özel girişim şirketlerinden biri .

Portföyündeki şirketler için uzun vadeli yatırımcı olan KKR, ABD ve Avrupa’da perakende sektöründe, 25 milyar dolarlık 14 şirkete yatırım yaptı. Son yatırımları arasında 11.3 milyar dolar cirolu Toys ‘R’ Us, 4.1 milyar avro cirolu Vendex KBB ve 1.1 milyar avro cirolu Auto Teile Unger, daha önceki yatırımları arasında ise Safeway, Autozone, Shoppers Drug Mart ve STOP n’ Shop bulunuyor. KKR’nin 1989’da borçlanarak yaptığı R.J.R Nabisco’ Operasyonu 37.6 milyar dolarlık faturasıyla rekor kırdı. KKR 2006 Mayıs’ında Boyner’le, Boyner Büyük Mağazacılık’ın bir kısım hisselerinin satışı konusunda görüşmelere başladı ancak daha sonra vazgeçti.


Konsorsiyumda Baymak’ın ortağı da var

Konsorsiyumun bir diğer üyesi BC Partners ise 11 milyar avroluk sermayesiyle önde gelen şirketlerden birisi. BC Partners, son 20 yılda, hisse senedi satış pazarının büyümesinde aktif rol oynarken, dünya çapında 65 firmaya yaptığı yatırımların toplam değeri yaklaşık 49 milyar avroyu buldu. Şirket aynı zamanda 2004 yılında, İngiltere’nin lider, Avrupa’nın 3. büyük ısıtma ve soğutma ürünleri üretici firması olan Baxi’ye yaklaşık 984 milyon avro değerinde yatırım yaptı.

Baxi Group da 2002’de Türkiye’nin ısıtma ve soğutma sektöründeki lider şirketlerinden Baymak’ın yüzde 50 hissesini satın aldı.


Türk şirketlerine yatırım

Konsorsiyumun Türkiye’de kurulu tek ortağı ise Turkven. Turkven’in ortakları arasında dünyaca ünlü kurumsal yatırımcılar var. Türkiye’deki ilk işi 2003’te UNO Ekmek’in Doğuş Holding’ten satın alınması. Daha sonra bunu aralarında güvenlik sistemleri üreticisi Pronet’in de bulunduğu altı şirketin satın alınması da izledi.

Kaynak: Radikal