ABD’de Facebook ve MySpace’i yaş profilini doğrulamaya çağırdı

Amerika’da son zamanlarda internetteki sosyal ağlarda yaşanan cinsel taciz suçlarının artmasıyla yetkililerin

17.10.2007 - 17:25 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Amerika’da son zamanlarda internetteki sosyal ağlarda yaşanan cinsel taciz suçlarının artmasıyla yetkililerin gözü bu alana çevrildi. Başta Facebook ve MySpace olmak üzere tüm sosyal ağlardan sitelerine üye olan kimselerin yaş bilgilerini doğrulamaya yönelik çalışma yapması istendi. Böylece küçük yaştaki kullanıcıların siteye girmesi önlenmiş olacak.

Daha önce seks saldırılarına karşı sitenin güvenli olduğu reklamını yapan Facebook, gerekli yazılımı kullanarak bu uygulamaya geçeceğini söyledi. Ayrıca Facebook’ta en geç 24 saat içinde cevap verecek bir şikayet sistemini de harekete geçirecek. Facebook’un bu uygulamalara geçmesine rağmen eğer yeterli bulunmazsa, yasal problemlerle karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

MySpace cephesinde ise sitenin suç geçmişi bulunan kişilerin profillerini silmekten daha iyisini yapması gerektiği konuşuluyor. My Space, 24 dizisiyle tanınan ünlü oyuncu Kiefer Shutherland ile sunulan “internet survival guide” ile çocukların karşı karşıya kalabileceği potansiyel taciz suçlarına karşı bir kampanya başlattı. Online güvenlik şirketi Sentinel Tech ile çalışan MySpace, bu sayede site profillerini, seks suçlularının kayıtlarıyla karşılaştıran bir program yürütüyor.