90 milyar dolarlık federasyon

Sektör yetkilileri TAMPF’ye başkan olarak LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ü istedi.

20.12.2012 - 11:25 | MediaCat

90 milyar dolarlık federasyon
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Hürriyet’ten Demet Cengiz’in haberine göre, yıllardır konuşulan perakende sektörünü tek bir çatı altında toplayacak federasyon nihayet kuruluyor. Yaklaşık 90 milyar dolarlık organize perakende sektörünü temsil eden Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nu (TAMPF) kurmak için Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Kategori Mağazacılık Derneği (KMD), Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) olmak üzere 5 dernek bir araya geldi.

Yaklaşık 90 milyar dolarlık organize perakende sektörü, ‘Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) çatısı altında birleşiyor. TAMPF’ye başkan olarak sektör yetkilileri LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ü istedi.

Patronlardunyasi.com sitesinde yer alan haberde Vahap Küçük’ün teklifi değerlendireceği belirtildi.

Küçük, ”Önemli olan benim başkan olup olmamam değil, önemli olan federasyonun kurulmasıdır. Bunu yıllardır konuşuyorduk. Türkiye ekonomisinin önünde daha hızlı büyüyen, yüzde 15-20 gibi büyüme gösteren, kayıt dışını kayıt içine alan, gençlerimize iş imkanı sağlayan bir sektör. 10 yıllık bir geçmişi olup da, şu an 100 milyar dolar ciro ve 600 bin istihdamı sağlayan sektörün, birlik haline gelmesini çok önemsiyorum” diye konuştu.

Törende konuşan AMPD Başkanı Mehmet Nane, federasyona çok inandıklarını, gerçekleşmesi için özveride bulunduklarını ve uzun mesailer sonucunda oluşturdukları bir yapılanma olduğunu belirtti.

Nane, federasyonun 620 bin çalışanı, 88 milyar dolarlık ciroyu temsil ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

”Modern perakendenin bugüne kadar ülke ekonomisine yaptığı katkıları bu yapılanma ile birlikte daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum. Alım gücü her yıl artan, talepleri sürekli olarak çoğalan ve standartları yükselen tüketicilerimize istekleri doğrultusunda cevap ve hizmet verebilecek modern perakende sektörü federasyonumuzun da katkısı ile daha da yapıcı biçimde hizmetlerini sürdürecektir. Ülkemizin orta gelir sendromundan kurtulması için gerekli olan panzehir, fasonculuktan marka ekonomisine geçmektir. Bu dönüşümün lokomotifi olabilecek sektörlerin başında modern perakende gelmektedir. Federasyonumuz bu dönüşümün değişim yöneticisi olmak üzere yola çıkmaktadır.”

AVM sektörü bu işbirliğinde de önemli bir rol alacak

AYD Başkanı Hakan Kodal da organize perakende sektörünün son 10 yıl içerisinde çok büyük bir gelişme gösterdiğini belirterek, organize perakende sektörünün bu büyüme ve dönüşüm sürecine 8,2 milyon metrekare kiralanabilir alanı ve 40 milyar dolara ulaşan yatırımları ile alışveriş merkezlerine önemli bir katkı sağladığını söyledi.

Kodal, AVM’ler ve perakende kuruluşları arasındaki bu işbirliğinin, sadece Türkiye’nin bir alışveriş ve eğlence merkezi haline gelmesine değil, Türk markalarının ve AVM’lerinin yurt dışına açılmasına da yardımcı olduğunu kaydetti.

AYD, AMPD ve BMD arasında İstanbul Shopping Fest (ISF) ile başlayan işbirliğinin çok farklı bir boyuta ulaştığına dikkati çeken Kodal, ”5 farklı sektör derneği bir taraftan kendi faaliyetlerini sürdürürken, diğer taraftan Türk organize perakende sektörünün sağlıklı gelişimi ve başarısı için, ISF ve ortak projelerini Federasyon çatısı altında gerçekleştirecek. AVM sektörü önceden de olduğu gibi gelecekte de bu işbirliğinde önemli bir rol alacak”diye konuştu.