3. Nesil’deki yeni ihale koşulu

Vodafone üst yöneticisi Arun Sarin ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında patlak veren 3. Nesil ihalesiyle

15.02.2008 - 10:02 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Vodafone üst yöneticisi Arun Sarin ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında patlak veren 3. Nesil ihalesiyle ilgili tartışmalar, konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Ekim 2007’de çıktığı ilk ihaleyi, ‘rekabet’ oluşmadığı gerekçesiyle iptal eden Telekomünikasyon Kurumu (TK), yeni ihaleyle ilgili çok önemli bir değişikliğe imza attı. Başkan Tayfun Acarer, ilk ihalenin iptalinin ardından bir karar aldıklarını belirterek, “Açılacak yeni ihalede ‘tek teklif gelse bile ihalenin sonuçlanacağı’ yönünde bir maddeye yer verdik.” dedi. Geçen sene sonunda cep telefonu üzerinden görüntülü haberleşme imkânı sağlayacak üçüncü nesil GSM teknolojisi için çıkılan ihaleye sadece Turkcell teklif vermişti.

Sektör lideri, cep’te televizyon ve internet keyfi sunacak 3. Nesil hizmetleri sunmak amacıyla A tipi lisansa sahip olmak için 321 milyon Euro teklif etmişti. İhaleye katılmayan Vodafone ve Avea, gerekçe olarak, ‘numara taşınabilirliği gelmeden üçüncü nesil ihalesi yapılmasının adil rekabet şartlarına uymadığı’ tezini ileri sürmüştü. Gündemdeki konularla ilgili Zaman’a açıklamada bulunan TK Başkanı Tayfun Acarer, Vodafone’un yöneticisi Sarin’in “Hükümet hazır değiliz deyince, 3N ihalesine girmedik.” sözüne, “İhaleye biz hazırdık, hükümet de istiyordu. Asıl Vodafone hazır değildi.” diye karşılık verdi. Şirketin Türkiye yöneticisi Attila Vitai’nin ihalenin iptalinin ardından, “3G için hazır değiliz.” yönünde demeç verdiğini aktaran Acarer, “Vodafone’un Türkiye’deki üst yöneticisi başka konuşuyor, diğeri başka.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Zaman