2007’de 9 milyon ‘cep’ satıldı

2007'de 9 milyon cep telefonu satıldığını belirten...

27.12.2007 - 14:53 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Mobil İletişim Sistemleri ve araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, 2007’de 9 milyon cep telefonu satıldığını belirtti. Dursun ayrıca şunları söyledi: “Türkiye’de ayda 600 bin ile 1 milyon arasında değişen sayıda cep telefonu satılıyor. Şuanda Türkiye’de 62 milyon kayıtlı cep telefonu abonesi ve 83 milyon cep telefonu var. Derneğe üye 2 bin 500 üye cep telefonu satıcısı bulunuyor. Son dönemde ikinci el cep telefonu kullanımının da artış görüyoruz. 2008 yılında da cep telefonu sektöründe yüzde 20’lik bir büyüme bekliyoruz.”


Yüzde 7 büyüme…

İletişim şirketi Teleses’in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli de dünyadaki cep telefonu abone sayısının da 3,3 milyar ile dünya nüfusunun yarısına ulaştığını kaydetti. Türkiye’de 70 milyonluk nüfusa karşılık 60 milyon cep telefonu abonesi bulunduğunu ifade eden Uzelli, “Türkiye, bu abone sayısı ile dünya cep telefonu pazarında çok önemli bir konuma sahip” dedi.
Geçen yıl Türkiye’de iletişim sektörünün yüzde 7 büyüdüğüne dikkat çeken Recep Uzelli şöyle konuştu:
“Bu oran cep telefonunda yüzde 40 oldu. Türkiye’de şu anda cep telefonlarının penetrasyon (nüfusa göre telefon sahipliği) oranının yüzde 75’ler seviyesinde. Türkiye pazarının yüzde 110 yaygınlık oranıyla, 2010’dan itibaren doyum noktasına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Sürekli yeni model cep telefonları üretiliyor. Bu yeni teknolojiler doymuş pazarın yeniden canlanmasını sağlayacak.”

Kaynak: Radikal