“Çizgi Ötesi” bir çalışma, kaşeden portreler resim sergisi

Zaman Gazetesi illüstratörü Necip Şahin’in şimdiye kadar denenmemiş bir tarz ile kaşeleri (mühür) kullanarak yaptığı...

21.02.2008 - 10:46 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Zaman Gazetesi illüstratörü Necip Şahin’in şimdiye kadar denenmemiş bir tarz ile kaşeleri (mühür) kullanarak yaptığı portre çalışmalarından oluşan “Çizgi Ötesi Portreler Resim Sergisi” 20 Şubat 2008 Çarşamba günü Zaman Sanat Galerisi’nde açıldı.

“Çizgi Ötesi Portreler” ve sergi hakkında bilgiler veren İllüstratör Necip Şahin, şimdiye kadar örneği olmayan çalışmasını şöyle tarif etti; “İlk iş olarak portresini yapacağım şahsın, onu en iyi anlattığına inandığım fotoğrafını buluyorum. 50’ye 70 kâğıdıma karakalemle ilk önce portrenin genel bir hattını yansıtıyorum. Daha sonra kaşeyi alarak küçük dokunuşlarla, portrenin en ayrıntısız yerinden yavaş yavaş başlıyorum. Portrenin en göze çarpan ve en çok uğraştıran detay kısımlarını sona bırakıyorum. Kaşe dokunuşlarının yeterli olduğunu düşündüğüm zaman alttaki kara kalemi siliyorum. Sadece mürekkep kalıyor”… Geçtiğimiz yılki New York’taki SND Ödül Töreni’nde görücüye çıkan Charlie Chaplin ve Albert Einstein portrelerinin katılımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Şahin, bir yardım kampanyası için açık artırmayla satılan iki portrenin hayli yüksek meblağlara alıcı bulduğunu belirtti.

Atatürk’ten, Yahya Kemal’e, Necip Fazıl Kısakürek’ten, Nazım Hikmet’e, Charlie Chaplin’den Albert Einstein’a kadar birçok ünlü şahsiyete ait 32 portrenin yer aldığı “Çizgi Ötesi Portreler Resim Sergisi” Zaman Gazetesi Sanat Galerisinde ziyaretçileri bekliyor.

Sergi Adı : Çizgi Ötesi Portreler

Konu : İmza Kaşelerinden (Mühür) Yapılan Portreler

Tarih : 20 Şubat-9 Mart 2008

Yer : Zaman Gazetesi Sanat Galerisi

Ahmet Taner Kışlalı Cad. No: 6 Yenibosna/İst.

Ayrıntılı Bilgi :Sedat Dil [email protected]

Tel: 0212 454 82 56